از اخلاق قرآنی دوستی پاکیزه و بدون فریبکاری است

از اخلاق قرآنی دوستی پاکیزه و بدون فریبکاری است

image_pdfimage_print

شیخ محمد فاروقی: از قرآن چنان می‌فهمیم که دوستی پاکیزه و دور از هرگونه آلودگی  به ریا و فریبکاری از اخلاق قرآنی و فضایل اسلامی می‌باشد.
شیخ محمد فاروقی امام‌جمعه اهل سنت گناوه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته دوستی خداوند نسبت به بندگان را موردبحث قرار داد و در مطلع سخنان گفت: «واستغفروا ربکم ثم توبوا الیه ان ربی رحیم ودود». از پروردگار خود آمرزش بخواهید سپس به درگاه او توبه کنید که پروردگار من مهربان و دوستدار بندگان است.
وی گفت: یکی از اسم‌های نیکوی خداوند ودود است که هم او بندگان را دوست دارد و هم بندگان او را دوست دارند.
خطیب جمعه بابیان اینکه خداوند نیکی و نعمت خویش را  برای دوستدارانش می‌افزاید و آنان را مورد رحمت و محبت خویش قرار می‌دهد، افزود: دوستی و مودت خدا مستلزم آن است که انسان از گناهانش آمرزش بخواهد و از اعمال ناپسند و گناهانی که در آینده از او ممکن است سر بزند به‌سوی او برگردد و پناه ببرد.
وی با اشاره به آیاتی از کلام خداوند گفت: خداوند آن آمرزنده دوستدار مؤمنان است و بندگان شایسته‌اش را دوست دارد. «وهو الغفور الودود». همان‌طور که یکی از ما برادر مؤمن خود را دوست و به او مژده دوستی می‌دهد. خداوند بندگان خوب و پاکش را دوست دارد و چنین می‌فرماید: «رضی‌الله‌عنهم و رضوا عنه ذالک لمن خشی ربه بینه» خداوند از آنها خوشنود است و آنان نیز از او خوشنود هستند این پاداش برای کسی است که از پروردگارش بترسد.
شیخ محمد فاروقی خاطرنشان کرد: از این سخن قرآن چنان می‌فهمیم که دوستی پاکیزه و دور از هرگونه آلودگی  به ریا و فریبکاری از اخلاق قرآنی و فضایل اسلامی می‌باشد.
وی با اشاره به اوصاف بندگان برگزیده و نیک‌سرشت در کلام قرآن گفت: «ان الذین امنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمان ودا». کسانیکه ایمان آورده‌اند و کارهای شایسته کرده‌اند به‌زودی خدای متعال و‌ رحمان دوستی آن‌ها را در دل شایستگان می‌افکند.
امام‌جمعه اهل سنت گناوه در ادامه سخنان با اشاره به بیانات پیامبر اکرم (ص) گفت: هرگاه خداوند بنده‌ای را دوست داشته باشد جبرئیل را فرا می‌خواند و می‌گوید: ای جبرئیل من فلانی را دوست دارم تو نیز او‌‌‌ را دوست بدار و جبرئیل نیز چنین کند و سپس ندا می‌دهد ای ملکوتیان خداوند فلانی را دوست دارد شما نیز دوست بدارید. آنان هم او را به دوستی برمی‌گزیند و ساکنین زمین هم نیز دوستش دارند. «بر همین اساس ما پیامبران  و خلفا و علما و صالحینی که قبل از ما زندگی می‌کردند و همچنین  افرادی که الآن هستند ولی آن‌ها را نمی‌بینیم  دوستشان داریم».
وی اضافه کرد: و هم‌چنین اگر خداوند از بنده‌ای خشم داشته باشد و دوستش نداشته باشد جبرئیل را فرامی‌خواند و می‌گوید که ‌ای جبرئیل من فلانی را دوست ندارم تو هم دوستش نداشته باش و جبرئیل هم می‌گوید که من فلانی را دوست ندارم و سپس ندا می‌دهد که ای ملکوتیان خداوند فلانی را دوست ندارد شما نیز دوست نداشته باشید و آنان نیز چنین کنند.

بازدیدها: 69

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
154718
بازدید امروز
172
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب