آل‌پیامبر(ص) مورداحترام همه‌ی مسلمانان جهان و جمیع مذاهب بوده‌اند

آل‌پیامبر(ص) مورداحترام همه‌ی مسلمانان جهان و جمیع مذاهب بوده‌اند

image_pdfimage_print

حجت‌الاسلام توحیدی: زیارت پیامبر(ص) و زیارت قبور اهل‌بیت پیامبر علیهم‌السلام مشترک بین مذاهب بوده است و این نبوده که زیارت قبور ائمه اهل‌بیت مخصوص گروه خاصی باشد.
حجت‌الاسلام توحیدی از اساتید حوزه و دانشگاه در جمع طلاب و روحانیون اهل سنت در قالب اردوی راه رضوان که با تلاش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت صورت گرفت با اشاره به ارادت اهل‌سنت به اهل بیت پیامبر(ص) و امام رضا(ع) در مراسمی که در حرم مطهر امام هشتم(ع) برگزار شد گفت: در اندیشه‌ی ائمه‌ی مذاهب چهارگانه اهل تسنن، ارادت به اهل‌بیت پیامبر(ص) بر کسی پوشیده نیست و نزد همه‌ی مسلمانان چه سنی و چه شیعه محبت به اهل‌بیت از علائم ایمان شمرده می‌شود و کینه و بغض نسبت به ایشان از نشانه‌های نفاق است و این اعتقادی است که همه‌ی مسلمین بر آن متفق هستند و خلاف آن را در هیچ‌یک از کتاب‌های اهل‌سنت یا شیعه نمی‌توان یافت.

وی افزود: وقتی‌که نصارای نجران آمدند خدمت رسول‌الله بعد از صحبت‌های حضرت با این افراد، قرار بر مباهله شد آیه نازل شد که اگر هریک از این نصاری با تو بحث کرد بگو ما حاضریم با تو مباهله کنیم. شما پسرانتان را و ماهم پسرانمان را، شما زنانتان را و ماهم زنانمان و شما خودتان ماهم خودمان، بعد به درگاه الهی تضرع می‌کنیم و مباهله می‌کنیم که «فنجعل لعنة الله علی الکاذبین» همه به درگاه الهی دعا می‌کنیم که خدایا لعنتت را بر دروغ‌گویان نازل کن.
استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: بر این اساس آل پیامبر(ص) مورد احترام همه مسلمانان جهان و جمیع مذاهب بوده‌اند.

وی در ادامه‌ی سخنان به موضوع زیارت در روایات و کتب اسلامی اشاره کرد و گفت: زیارت پیامبر(ص) و به دنبالش زیارت قبور اهل‌بیت پیامبر علیهم السلام مشترک بین مذاهب بوده است و این نبوده که زیارت قبور ائمه‌ی اهل‌بیت(ع) مخصوص گروه خاصی باشد.
حجت‌الاسلام توحیدی بابیان اینکه در مورد اصل زیارت احادیث بسیاری نقل‌شده است، بیان کرد: «کل من دعیتکم عن زیارة القبور علی فزوروها فانها تذکرکم الاخرة». به زیارت قبور بروید چراکه آخرت را به یاد شما می‌آورد.

وی تصریح کرد: در صحیح مسلم آمده است که زیارت قبور عموم مؤمنین می‌روید به آن‌ها سلام کنید و به آن‌ها بگویید که شما پیشگامان ما به آخرت هستید ماهم به شما ملحق می‌شویم. ما برای شما و برای خودمان دعا می‌کنیم و از خدا طلب عافیت می‌کنیم. می‌گوید: بروید و با رفتگان از دنیا صحبت کنید.
وی یادآور شد: ابن قیم می‌گوید ازاینجا مشخص می‌شود که اموات مؤمنین می‌شنوند. اگر این‌ها نمی‌شنیدند پیامبر به ما دستور نمی‌داد که با آن‌ها سخن بگوییم و اگر صحبت کردن با آن‌ها به‌منزله صحبت کردن با شجر و حجر است انسان عاقل هیچ‌وقت با سنگ و چوبی که نمی‌شوند صحبت نمی‌کند. وقتی طبق این روایات، اموات مؤمنین می‌فهمند که کسی به زیارت او آمده است و خوشنود و خوشحال می‌شوند و پاسخ سلام را می‌دهند. آیا پیامبر خدا که اشرف رسل و اشرف انبیا و اشرف مخلوقات خداست او نمی‌فهمد و نمی‌شنود؟ و همچنین است اهل‌بیت پیامبر با آن جایگاه والایی که دارند.  پیامبر دستور داده‌ است که هر وقت به من صلوات می‌فرستید به من و آل من باهم صلوات بفرستید.

وی با اشاره به اشعار زیبای امام شافعی گفت: شاید بر همین اساس است که امام شافعی می‌فرماید: یا اهل‌بیت رسول‌الله حبکم…
وی گفت: این جایگاه والا و این احادیث و زیارت قبور که از همین احادیث فهمیده می‌شود علاوه بر این‌که جایگاه اهل‌بیت نزد همه‌ی مسلمانان را نشان می‌دهد. صلوات بر آنان نیز مورد اشتراک همه‌ی مسلمانان است. زیارت پیامبر و زیارت قبور اهل‌بیت و بزرگان را نه‌تنها بزرگان حنفی و شافعی بر آن اهمیت قائلند بلکه بزرگان اهل حدیث و وهابی‌ها که خودشان را اهل حدیث می‌دانند، این‌ها زیارت قبور اهل‌بیت می‌رفتند. ابن حبان البستی صاحب کتاب الثقات صاحب کتاب‌های متعدد، ایشان در کتاب الثقات که هشت جلد است در شرح‌حال امام رضا پس از تعریف و تمجید از مقام علمی و تقوای امام، چنین می‌نویسد: من یک مدت در طوس اقامت داشتم در ایامی که در طوس بودم برای من مشکلی پیش نیامد که برای حل آن مشکل به زیارت قبر علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع) در طوس بروم و آنجا برای حل مشکلم دعا کنم الا اینکه هر دفعه دعایم مستجاب شد و مشکلم حل شد. چندین بار تجربه کردم و امتحان کردم و هربار چنین شد.

استاد حوزه بابیان اینکه احترام به بزرگان دین، پرستش نیست، افزود: سجده بر غیرخدا حرام است اما بوسیدن و تبرک جستن غیر از سجده است. لذا اگر در نماز به‌جای سجده زمین را ببوسیم نماز باطل است.
وی یادآور شد: بعضی می‌گویند؛ دعا نزد قبر جایز نیست در صحیح مسلم آمده است و می‌گوید: بروید و هر جا قبور مسلمین است و بگویید: «یرحم الله مستقدمین منا و منکم» این مگر دعا نیست؟ سلام مگر دعا نیست؟ بعضی از سلفی‌ها می‌گویند: «دعا عند القبر لا یجوز» آیا قبر افراد معمولی با قبر بزرگان دین یکسان است؟ در قبرستان معمولی نمازخواندن کراهت دارد اما قبور بزرگان متفاوت از قبور انسان‌های معمولی است.

وی با اشاره به معراج پیامبر اکرم (ص) اظهار کرد: در حدیث معراج، پیامبر گرامی فرمودند: جبرئیل هنگامی‌که مرا از مسجدالحرام به مسجدالاقصی آورد، سوار بر مرکب نور بودم در مکان خاصی گفت: «انزل هنا فصل هنا رکعتین فان هنا قبر ابیک» اینجا قبر پدرت حضرت ابراهیم است اینجا دو رکعت نماز بخوان. لذا اشرف مساجد مسجدالحرام است و سزوار است انسان به آنجا برای نماز و عبادت سفر کند.
حجت‌الاسلام توحیدی مسجدالحرام و مسجدالنبی و مسجدالاقصی را بهترین مکان‌ها برای دعا عنوان کرد و اظهار کرد: این سه مکان، اشرف مکان‌ها برای دعا و عبادت است. حجر اسماعیل که حضرت اسماعیل و مادرش هاجر آنجا دفن است و بعضی از روایات می‌گویند آنجا مدفن هفتاد پیامبر خداست، اشرف جاها برای نماز همان‌جاست. مسجدالنبی اشرف مکان‌ها، پیامبر اسلام در آنجا دفن است و مسجدالاقصی هم محل دفن بسیاری از انبیاست.

وی در بخش دیگری از سخنان اضافه کرد: در کتاب تاریخ بغداد خطیب بغدادی که از بزرگان علمای تسنن است در جلد اول کتاب پس از عنوان ویژگی‌های بغداد اشاره می‌کند به اینکه در بغداد چند مقبره‌ی ویژه وجود دارد. اولین آن‌ها قبر موسی ابن جعفر پدر امام رضاست و می‌گوید ما مردم بغداد برای مشکلاتی که روبرو می‌شویم به زیارت حضرت موسی ابن جعفر (ع) می‌رویم و آنجا متوسل می‌شویم و دعا می‌کنیم.
وی بابیان اینکه باید آگاه باشیم که افرادی اعتقادات خودشان را به نام مذهب اشاعه و ترویج ندهند، افزود: قبر امام شافعی در مصر است و ضریح و قبه و گنبد دارد. این را خود مردم شافعی بنا کرده‌اند. قبر امام الاحناف در اعظمیه بغداد است و برای ایشان ضریح و گنبد ساخته شده. همین مردم حنفی طبق اعتقادات خودشان و بزرگان مذاهبشان این بارگاه‌ها را ساخته‌اند. اگر نظر امام شافعی و امام حنبلی غیرازاین بود چنین کاری  و برخلاف فتوای آن‌ها عمل نمی‌کردند.

لازم به ذکر است در این جلسه طلاب و روحانیون و ائمه جمعه‌ی اهل سنت کشور و استان بوشهر حاضر بودند.

بازدیدها: 78

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
146820
بازدید امروز
135
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب