آغاز به کار دومین کنفرانس بین المللی مبارزه با افراط گرایی در موصل/ تأکید بر مقابله با آثار منفی تفسیر ناصحیح از دین و ضرورت بازگشت به اسلام ناب محمدی

دومین کنفرانس بین المللی مبارزه با افراط گرایی، به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، روز گذشته کار خود را در موصل آغاز کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، دومین کنفرانس بین المللی مبارزه با افراط گرایی در موصل به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دانشگاه موصل، دانشگاه فناوری شمالی و با حضور متمایز دهها اساتید دانشگاه و علمای مذاهب اسلامی، تحت عنوان «تنوع دینی، قومی و تکامل اجتماعی» کار خود را آغاز کرد.
این کنفرانس با خوش آمد گویی «قصی الاحمدی» رئیس دانشگاه موصل به میهمانان آغاز شد؛ وی ضمن قدردانی از مجمع تقریب مذاهب اسلامی به خاطر برگزاری این همایش، اهداف کنفرانس مذکور را تشریح کرد.
در ادامه شیخ «محمد سعید النعمانی» مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب، ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری این کنفرانس در استان نینوا از دولت مرکزی و محلی عراق درخواست کرد تا به این استان مهم و ارزشمند توجه بیشتری داشته باشند.
سپس «جابر الجابری» از وزارت گردشگری عراق به تشریح اهمیت نقش مراجع در مقابله با داعش و افراط گرایی و نجات عراق از شر تروریسم پرداخت و گفت: خون پاک شهدایمان که در مسیر مبارزه با تروریسم بر زمین ریخته شد را فراموش نخواهیم کرد.
در ادامه شیخ «محمد عبدالوهاب الملا» رئیس دیوان اوقاف سنی در جنوب عراق، به بررسی ریشه های افکار افراطی و دلایل آن و آثار کشتار و تخریبی که به دنبال سیطره تروریسم و افکار افراطی بر استان نینوا به جود آمده است، پرداخت.
سپس اسقف «مطران ثابت حبیب» ضمن قدردانی از اقدام مجمع تقریب در برگزاری این کنفرانس به برخی از مشکلات مسیحیان منطقه اشاره کرد.
در ادامه شیخ «عمر الیاس» نماینده ایزدیهای عراق به جنایتهای داعش علیه این اقلیت اشاره کرد و به تبیین نقش آیت الله سیستانی در نجات باقی ماندگان این اقلیت از دست تروریسم پرداخت.
این کنفرانس  با سخنرانی «عبدالقادر الآلوسی» رئیس شورای علمای پیوند محمدی ادامه یافت؛ وی در مورد نتایج منفی تفسیر غیرعلمایی از دین و نشر جهل و تکفیر سخن گفت و بر ضرورت بازگشت به اسلام ناب محمدی و سیره پیامبران به خصوص حضرت یونس (ع) که تکفیریها مقبره این پیامبر بزرگ را تخریب کردند، تأکید و اظهارکرد:سیره پیامبران ما تسامح و محبت و انس  و الفت است.
در ادامه شیخ «فاضل یونس حسین» قصیده ای را در مدح رسول اکرم(ص) و خاندان پاکش قرائت کرد؛ سخنران بعدی، شیخ «بلال سعید شعبان» از لبنان بود؛ وی با مقایسه تجارب عراق و لبنان در مقابله با تروریسم و افکار افراطی در مورد این گونه تفکرات هشدار داد و از آن به عنوان یک بمب ساعتی نام برد که دشمن برای پیشبرد اهداف خبیثانه خود به کار می گیرد.
سپس شیخ «علی العبودی» در مورد نتایج فساد و جهل، کمبود خدمات و سطح پایین تحصیلات ملتها، هشدار داد و تأکید کرد که جهل و سطح پایین تحصیلات، منجر به قبول و انتشار افکار افراطی می شود.
در ادامه «طه الحماد» رئیس کمیته علمی کنفرانس و رئیس دانشکده علوم انسانی عراق، سخنرانی و از تلاشهایی که برای برگزاری این کنفرانس انجام شده است، قدردانی کرد.
وی اعلام کرد که ۱۳۰ مقاله به کنفرانس مقابله با افراط‌گرایی، در موصل ارسال شده  که ۹۵ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است.
در ادامه این کنفرانس، گروه تواشیح، اجرایی زیبایی از خود ارائه دادند که  این اجرای زیبا پایان بخش برنامه های صبح گاهی کنفرانس بود.
گفتنی است، کنفرانس دو روزه مقابله با افراط گرایی به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از روز گذشته در موصل آغاز شده و تا پایان امروز دوشنبه دهم تیر ماه ادامه دارد.